Parafia

Solidarni z prof. Ewą Budzyńską

 Aktualności  Możliwość komentowania Solidarni z prof. Ewą Budzyńską została wyłączona
Sty 182020
 

W specjalnym komunikacie Rada Społeczna przy Arcybiskupie Metropolicie Katowickim stanęła w obronie profesor socjologii Uniwersytetu Śląskiego.

W punkcie piątym opublikowanego w czwartek 16 stycznia komunikatu czytamy:

Rada Społeczna przekazuje wyrazy solidarności pani prof. Ewie Budzyńskiej w związku z oskarżeniem jej o to, że prezentując katolicki model rodziny narzuca studentom poglądy radykalno-katolickie oraz w związku z toczącym się w jej sprawie postępowaniem przed Komisją Dyscyplinarną Uniwersytetu Śląskiego. Pociąganie do odpowiedzialności nauczyciela akademickiego za głoszone przez niego poglądy jest oczywistą formą cenzury i próbą narzucenia środowisku akademickiemu jednego światopoglądu, co przypomina najgorsze praktyki z czasów komunistycznych.  Rada wyraża nadzieję, że wolność akademicka stosowana będzie proporcjonalnie i z szacunkiem dla myśli chrześcijańskiej.

Przeczytaj cały komunikat Rady Społecznej przy Arcybiskupie Katowickim, ze spotkania, które miało miejsce 10 stycznia. KLIKNIJ

Grupa studentów zarzuciła prof. Ewie Budzyńskiej nietolerancję i homofobię. Uniwersytecki rzecznik dyscyplinarny skierował do komisji dyscyplinarnej wniosek o ukaranie jej naganą, która ma także – jak przyznał – zadziałać prewencyjne na innych wykładowców uniwersytetu. Zarzucił jej m.in., że „formułowała wypowiedzi w oparciu o własny, narzucany studentom, światopogląd o charakterze wartościującym, stanowiące przejaw braku tolerancji wobec grup społecznych i ludzi o odmiennym światopoglądzie, nacechowane wobec nich co najmniej niechęcią, w szczególności wypowiedzi homofobiczne, wyrażające dyskryminację wyznaniową, krytyczne wobec wyborów życiowych kobiet dotyczących m.in. przerywania ciąży”.

Obrońcami prof. Ewy Budzyńskiej w postępowaniu dyscyplinarnym są prawnicy Instytutu Ordo Iuris, którzy domagają się jej uniewinnienia.

Powstała strona internetowa, za pośrednictwem której można wysłać do rektora UŚ apel w obronie prof. Budzyńskiej. Z tej możliwości skorzystał już abp Wiktor Skworc.

Stronę z apelem w jej obronie można znaleźć KLIKNIJ.

 Zamieszczone przez o 08:26

Memento

 Aktualności  Możliwość komentowania Memento została wyłączona
Sty 162020
 
 Zamieszczone przez o 07:48

Pielgrzymka do Ziemi Świętej

 Aktualności  Możliwość komentowania Pielgrzymka do Ziemi Świętej została wyłączona
Gru 232019
 

Jest jeszcze kilka wolnych miejsc na pielgrzymkę do Ziemi św. w terminie 7 – 14.02.2020r. Wylot z Balic. Informacja i zgłoszenia do końca roku u proboszcza.

 Zamieszczone przez o 07:24

ŚWIĄTECZNE ŻYCZENA

 Aktualności  Możliwość komentowania ŚWIĄTECZNE ŻYCZENA została wyłączona
Gru 212019
 

ŚWIĘTA BOŻEGO NARODZENIA NIECH OTWORZĄ NASZE SERCA NA SŁOWO, KTÓRE PRZYCHODZI DO NAS W CIELE BEZBRONNEGO DZIECKA. NIECH TO SŁOWO STANIE SIĘ ŹRÓDŁEM MOCY DLA NAS, BYŚMY W CODZIENNYM ŻYCIU MIELI ODWAGĘ BYĆ DZIEĆMI BEZGRANICZNIE UFAJĄCYMI OJCU –
ŻYCZĄ DUSZPASTERZE

 Zamieszczone przez o 10:02

Komunikat Metropolity Katowickiego o śmierci ks. prał. Edwarda Gorczatego

 Aktualności  Możliwość komentowania Komunikat Metropolity Katowickiego o śmierci ks. prał. Edwarda Gorczatego została wyłączona
Gru 042019
 

Drodzy Bracia Kapłani! Drodzy Diecezjanie!
Dnia 2 grudnia 2019 r. w Tanzanii w wieku 70 lat zmarł ks. prałat Edward Gorczaty, pochodzący z Mysłowic-Dziećkowic kapłan naszej archidiecezji, wieloletni misjonarz fidei donum.
Ks. Edward całe swoje kapłańskie życie związał z Afryką, gdzie wyjechał zaraz po przyjęciu święceń kapłańskich. Po dwóch latach posługi w Zambii, przeniósł się do diecezji Musoma w Tanzanii.
Jego praca misyjna oceniana była bardzo wysoko. Był znawcą kultury i historii szczepów, wśród których pracował, a miejscowi „traktowali go jak swojego”. Powierzona mu została funkcja dyrektora Centrum Nauczania Języków Swahili.
Dnia 16 lipca 2002 roku został mianowany kanonikiem honorowym Kapituły Metropolitalnej Katowickiej, a 20 marca 2019 r. Papież Franciszek włączył go do grona kapelanów Jego Świątobliwości.
Jako archidiecezja katowicka chcemy pożegnać śp. ks. Edwarda podczas Mszy św., która zostanie odprawiona w jego intencji w Katedrze Chrystusa Króla w sobotę, 7 grudnia o godz. 12:00. Kapłanów zapraszam do wspólnej koncelebry.
Proszę, aby w miarę możliwości przekazać tę informację w parafiach i zaprosić do Katedry wszystkich przyjaciół misji: róże misyjne, wolontariuszy i przedstawicieli grup i wspólnot działających na rzecz misjonarzy.
Ks. Gorczaty zostanie pochowany w Tanzanii, której poświęcił swoje kapłańskie życie. Uroczystości pogrzebowe zaplanowane są w tamtejszej Katedrze. Z naszej strony będziemy chcieli, aby jego symboliczny grób znalazł się na cmentarzu w jego rodzinnej parafii w Dziećkowicach.
Śp. ks. Edwarda polecam modlitewnej pamięci Diecezjan. Zachęcam do modlitwy o nowe powołania kapłańskie, zakonne i misyjne.
+ Wiktor Skworc ARCYBISKUP METROPOLITA KATOWICKI
Katowice, 03.12.2019 r

 Zamieszczone przez o 08:14

Adwentowe Dni Skupienia

 Aktualności  Możliwość komentowania Adwentowe Dni Skupienia została wyłączona
Lis 232019
 

Dla Nauczycieli  – w sobotę 7.12., początek o godz. 13.00 w kaplicy Zakładu Sióstr Boromeuszek;

Dla Parafialnych Zespołów Caritas – w sobotę 7.12. początek o godz. 13.30 w kościele św. Krzyża.

ZAPRASZAMY!

 Zamieszczone przez o 08:37

ZAPROSZENIE DO KATEDRY NA UROCZYSTOŚĆ CHRYSTUSA KRÓLA

 Aktualności  Możliwość komentowania ZAPROSZENIE DO KATEDRY NA UROCZYSTOŚĆ CHRYSTUSA KRÓLA została wyłączona
Lis 152019
 

ZAPROSZENIE DO KATEDRY NA UROCZYSTOŚĆ CHRYSTUSA KRÓLA
Drodzy Diecezjanie! Bracia i Siostry!
W najbliższą niedzielę, 24 listopada, skierujemy nasze serca ku Jezusowi Chrystusowi, Królowi Wszechświata. To właśnie Jemu będziemy dziękować za wszelkie dobro otrzymane w kończącym się roku liturgicznym, zwłaszcza za Ducha Świętego, „który od Ojca i Syna pochodzi”. To On buduje Kościół i wyposaża nas w dary
i charyzmaty.
Podczas tegorocznej odpustowej uroczystości w katowickiej katedrze, wyśpiewamy „w mocy Bożego Ducha” szczególne dziękczynienie za archidiecezjalną Caritas, świętującą 30-lecie swojej działalności. Instytucja ta, powołana w listopadzie 1989 r., podejmuje dzieła dobroczynne oraz nieprzerwanie troszczy się o osoby starsze, chore, niepełnosprawne, ubogie i wykluczone społecznie, a także o dzieci dotknięte rodzinnymi kryzysami. Ważnym wymiarem działalności charytatywnej naszego lokalnego Kościoła są parafialne zespoły Caritas i szkolne koła Caritas. Dlatego właśnie wspólną modlitwę wpiszemy w słowa Jezusa Chrystusa: „Wszystko, co uczyniliście jednemu z tych braci moich najmniejszych, Mnieście uczynili” (Mt 25,40), i wyrazimy wdzięczność tym, którzy podejmują trud charytatywnej pracy oraz posługi, rozszerzając na ziemi Boże Królestwo miłosiernej miłości i sprawiedliwości.
Do udziału we Mszy św. pontyfikalnej o godz. 12-tej zapraszam pracowników, wolontariuszy i podopiecznych Caritas Archidiecezji Katowickiej oraz wiernych zaangażowanych w parafialnych zespołach charytatywnych. Zapraszam dzieci i młodzież ze szkolnych kół Caritas wraz z ich opiekunami. Wzorem poprzednich lat po Eucharystii wręczone zostaną wyróżnionym wiernym archidiecezjalne medale Pro Christi Regno.
Siostry i Bracia!
Do wspólnej modlitwy zapraszam również osoby życia konsekrowanego, przedstawicieli ruchów, wspólnot
i stowarzyszeń działających w parafiach oraz reprezentantów parafialnych rad duszpasterskich. Z delegatami rad parafialnych wszystkich parafii archidiecezji spotkamy się już o godz. 10-tej w gmachu Wydziału Teologicznego UŚ na konferencji formacyjnej poświęconej nowemu programowi duszpasterskiemu dla Kościoła w Polsce. Jego hasłem są słowa: „Eucharystia daje życie”. Począwszy od pierwszej niedzieli Adwentu – przede wszystkim w duszpasterstwie parafialnym – będziemy podejmowali wspólną refleksję o Eucharystii, która jest sercem Kościoła, źródłem i szczytem naszego chrześcijańskiego życia. W Eucharystii zawiera się całe duchowe dobro Kościoła – sam Pan Jezus, nasza Pascha (por. KKK 1325).
Zapraszam Was raz jeszcze do wspólnego świętowania oraz do żarliwej modlitwy za nasz katowicki Kościół. Oczekując modlitewnego spotkanie w katedrze, z serca Wam błogosławię: w imię Ojca i Syna, i Ducha Świętego.
† Wiktor Skworc
ARCYBISKUP METROPOLITA
KATOWICKI

 Zamieszczone przez o 10:40

Tekst orędzia Arcybiskupa Metropolity Katowickiego Wiktora Skworca na uroczystość Wszystkich Świętych i Dzień Zaduszny dla TVP

 Aktualności  Możliwość komentowania Tekst orędzia Arcybiskupa Metropolity Katowickiego Wiktora Skworca na uroczystość Wszystkich Świętych i Dzień Zaduszny dla TVP została wyłączona
Lis 022019
 

Znajdujemy się w kaplicy grobowej biskupów katowickich. Spoczywają tu dwaj niezłomni pasterze: Stanisław Adamski i Herbert Bednorz. Pierwszy – dwa razy wygnany z diecezji: przez hitlerowców za polskość, przez komunistów za obronę nauki religii w szkole; drugi – niestrudzony obrońca robotników i ten, który był ich głosem, głosem niemających głosu. Obaj przeszli przez ziemię, dobrze czyniąc!

Szanowni Państwo, drodzy w Chrystusie!

W uroczystość Wszystkich Świętych i w dzień wspomnienia wszystkich zmarłych nawiedzamy wiejskie cmentarze i miejskie nekropolie, przystajemy w zadumie przy grobach naszych bliskich. Wspominamy ich, dziękujemy im i modlimy się za nich. Stwierdzamy: przeszli przez ziemię, dobrze czyniąc.

Pamięć o zmarłych to spotkanie z przeszłością i równocześnie patrzenie na ludzkie życie – zamknięte datami na nagrobkach –
z przekonaniem i nadzieją zawartą w słowach: non omnis moriar; nie wszystek, nie cały umrę.

W tej kaplicy przyszłość ukazana jest w malowidle przedstawiającym nowe Jeruzalem, miasto nowej ziemi i nowego nieba. To wizja miasta opisanego przez św. Jana Apostoła w 21. rozdziale jego Księgi Objawienia, w którym wspólnie mieszkają Bóg i ludzie. W tej Bożej metropolii sam Bóg ociera z ludzkich oczu wszelką łzę i zapewnia, iż odtąd już śmierci nie będzie, ni krzyku, ni trudu, bo pierwsze rzeczy przeminęły.

Drodzy Państwo!

Do tego miasta, którego świątynią jest Bóg wszechmogący oraz Baranek, dotarły już nieprzeliczone rzesze świętych, tych, którzy nas poprzedzili w ziemskiej pielgrzymce. To nasi bracia i siostry, nasze starsze rodzeństwo. Jesteśmy z nimi złączeni człowieczeństwem i wiarą w Chrystusa, który chce, abyśmy mieli życie i mieli je w obfitości. Pielgrzymujemy do tego miasta przez doczesność, jesteśmy zanurzeni w przestrzeni i czasie, aby osiągnąć wieczność, której na imię Miłość, bo Bóg jest Miłością!

Idziemy jako uczniowie Jezusa Chrystusa – zanurzeni przez chrzest w Jego śmierci i zmartwychwstaniu – pamiętając o naszym powołaniu do pięknego człowieczeństwa, które przeżywane w bliskości Boga owocuje świętością. Papież Franciszek podarował nam przed rokiem adhortację apostolską O powołaniu do świętości w świecie współczesnym. W tekście znajdujemy m.in. takie wskazanie: „Jeśli szukamy świętości, która podoba się Bogu, to w słowach ewangelii: byłem głodny, a daliście mi jeść, byłem przybyszem, a przyjęliście mnie, byłem chory, a odwiedziliście mnie – znajdziemy regułę postępowania, na podstawie której będziemy sądzeni”.

Oby Boski i ludzki sąd nad nami, nad tobą i nade mną – a ten kiedyś się odbędzie – zakończył się konkluzją: przeszedł przez ziemię, dobrze czyniąc. Wybierając codziennie miłosierdzie i miłość, ufamy, że doświadczymy pełni ich piękna i definitywnego zwycięstwa w ostatniej – właściwie pierwszej – godzinie wieczności i spełni się nadzieja wiary, wyrażona słowami poety:

To będzie chwila
dostatecznie krótka
na wyznanie miłości.

Wyznanie
będzie pierwsze, więc
jedno jedyne.


Nim śmierć mnie obnaży,
zmartwychwstanę.

 Zamieszczone przez o 10:28

Informacje zarządu cmentarza przed Uroczystością Wszystkich Świętych

 Aktualności  Możliwość komentowania Informacje zarządu cmentarza przed Uroczystością Wszystkich Świętych została wyłączona
Paź 242019
 

INFORMACJA ZARZĄDU CMENTARZA

– W najbliższych dniach zostaną wydłużone godziny urzędowania biura cmentarza. Biuro otwarte będzie
od poniedziałku do czwartku w godzinach 08:00 – 16:00, w uroczystość Wszystkich Świętych (piątek) od 09:00 do 14:00, a w Dzień Zaduszny (sobota) od 11:30 do 14:00.

– W biurze cmentarza można złożyć ofiarę na pokrycie kosztów renowacji krzyża.

– W ciągu trzech dni (31 października – 2 listopada) ubiegłego roku z naszych cmentarzy wywiezione zostały 23 kontenery śmieci. Jest to większa liczba śmieci niż wywożona jest w ciągu całego miesiąca w normalnym okresie. Prosimy zatem o zrozumienie, że nie jesteśmy w stanie w dniu poprzedzającym uroczystość Wszystkich Świętych zwozić śmieci z wszystkich koszów na bieżąco mimo pracy od świtu do wieczora. Na pewno tak jak w ubiegłych roku wszystkie kosze zostaną ostatecznie opróżnione do godzin wieczornych
31 października. W dniu Wszystkich Świętych aby zapobiec tworzeniu się wysypisk śmieci przy małych koszach prosimy o ograniczenie liczby wyrzucanych odpadków, wyrzucenie ich do kontenerów stojących przy bramach lub zabranie ze sobą do domu. Z góry dziękujemy za przyczynienie się do utrzymania w tych dniach czystości na cmentarzach.

– W ostatnim czasie coraz częściej można zauważyć osoby spacerujące ze zwierzętami po cmentarzu. Pamiętajmy, że wprowadzanie zwierząt na cmentarz jest zabronione.

– Przypominamy, że po 20 latach od ostatniego pochówku rezerwacja grobu ziemnego traci ważność i miejsce przechodzi automatycznie do dyspozycji Zarządu Cmentarza. Celem zachowania grobu należy przedłużyć rezerwację.

 Zamieszczone przez o 10:34

Rekolekcje dla mężczyzn – 2 – 5.12. br.

 Aktualności  Możliwość komentowania Rekolekcje dla mężczyzn – 2 – 5.12. br. została wyłączona
Paź 082019
 

Archikonfraternia Literacka Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny oraz Bractwo Pielgrzymkowe zaprasza wszystkich mężczyzn Dekanatu Mysłowickiego do wspólnych rekolekcji
Rekolekcje odbędą się w dniach 02-05.12.2019 w Archidiecezjalnym Domu Rekolekcyjnym w Kokoszycach.
Odpłatność wynosi 190 zł od osoby.
Zachęcamy wszystkich mężczyzn bez względu na wiek i stan.
Zapisy przyjmuje p. Jacek Pytel tel.: 510 691 721.
Osoby planujące dojazd własnym samochodem prosimy o zadeklarowanie podwiezienia innych uczestników, przy możliwości pokrycia części kosztów paliwa.
W przypadku gdyby opłata stanowiła przeszkodę i tak prosimy o kontakt. Postaramy się w miarę możliwości udzielić pomocy w udziale, przy zachowaniu pełnej dyskrecji.

 Zamieszczone przez o 07:30

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress