Nasz Patron

 
Dlaczego Ścięcia św. Jana Chrzciciela?

 

 Kiedy w nowo powstałym mieście tworzono Parafię, jej wezwanie związane było z Patronem tegoż miasta.
Kiedy miasto powstawało wokół istniejącej Parafii, jej Patron stawał się Patronem miasta.
Mysłowice od zawsze czciły jako swojego Patrona św. Jana Chrzciciela.
Nikt z mieszkańców Mysłowic nie wątpił, że w herbie miasta jest Jego głowa /choć były czasy, kiedy próbowano tłumaczyć, że jest to głowa człowieka myślącego, bo ma zamknięte oczy, czy też legendarnego założyciela miasta – Mysława/.
Ta wiara mysłowiczan uwidoczniona została np. w historycznym witrażu w Urzędzie Miasta, w szpitalu nr 1, a także na fasadach kilku budynków.
Nie było jednak w Mysłowicach kościoła św. Jana Chrzciciela /niektórzy wysuwają teorię, że pierwszy mysłowicki kościół, mógł nim kiedyś być, jednak na skutek różnych wydarzeń, wojen, pożarów itp. doszło do zmiany wezwania, co w historii się zdarzało/.
Kiedy więc powstało nowe osiedle w dzielnicy Mysłowic – Janowie, które to osiedle od stojącego tam /niestety dziś już nie istniejącego/ szybu kopalnianego o nazwie Bończyk /od nazwiska ks. Norberta Bończyka/, zaczęto nazywać Bończykiem, jako patrona tworzącej się Parafii i budującego się kościoła obrano św. Jana Chrzciciela.
Stąd wezwanie Parafii – Ścięcia św. Jana Chrzciciela.
Jest to nawiązanie do ewangelicznego opisu śmierci św. Jana Chrzciciela /zob. np. Mt 14,1-14/.
Misa z głową św. Jana została przekształcona w tarczę herbową.

Kongregacja Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów, dokumentem z dnia 10.10.2000r. ostatecznie zatwierdziła „Świętego Jana Chrzciciela jako Patrona Przed Bogiem dla Miasta Mysłowice” ( Prot. 2094/00/L).

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress